Son Dakika: 20 yaş altı sokağa çıkma yasağı getirildi mi? 20 yaş altı ve 65 yaş üstü ne zaman dışarı çıkacak? Cumhurbaşkanı açıkladı!

Son Dakika Haber… 65 yaş üstü ve 20 yaş altı sokağa çıkma kısıtlaması son dakika gelişmeler ile takip ediliyor. İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelge ile 65 yaş üstü vatandaşların belli saatler haricinde sokağa çıkması yasaklanmıştı. Koronavirüs gündemi ile toplanan Kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Alışveriş merkezleri, marketler, berber ve kuaförler gibi işletmelerin çalışma süreleri saat 10.00 ile 20.00 arası olarak sınırlanacağını belirtti. Erdoğan 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlar için alınan kararları da duyurdu. Peki, 20 yaş altı sokağa çıkma yasağı getirildi mi? İşte, detaylar.

“20 YAŞ ALTI NE ZAMAN SOKAĞA ÇIKACAK? 

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından millete seslenen Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni kısıtlamalara ilişkin açıklamalarda bulundu. Erdoğan şunları söyledi;

Halen 65 yaş üstü için uygulanan belirli saatlerde sokağa çıkma uygulaması, çalışanlar hariç olmak üzere 20 yaş altına da teşmil edilecek. Alışveriş merkezleri, marketler, berber ve kuaförler gibi işletmelerin çalışma süreleri saat 10.00 ile 20.00 arası olarak sınırlanacak. Sinemalar, sektörün talebine de uygun şekilde yıl sonuna kadar kapalı kalacak.

65 yaş üstü vatandaşların saat 10.00­-16.00 arası haricinde sokağa çıkması kısıtlanmıştı.

65 YAŞ ÜSTÜ SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI DEVAM EDİYOR MU? 

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada 65 yaş üstü sokağa çıkma kısıtlamasının halen uygulandığını belirtti.

Daha önce İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgede, 65 yaş üstü için şu ifadeler kullanılmıştı;

İçişleri Bakanlığınca yayımlanan genelgeyle tüm illerde valilik ve kaymakamlıklarca belirlenecek bazı cadde ve sokaklarla ihtiyaç duyulan meydanlar ve toplu taşıma araç durakları gibi alanlarda sigara içmek yasaklandı.

Daha önce illere gönderilen genelgeyle 65 yaş ve üzeri vatandaşların sokağa çıkmalarına yönelik uygulamanın il bazlı yapılacak analizlere (hasta ve temaslı kişi sayısı, ağır hasta, yatan hasta sayıları ve 65 yaş ve üzeri hastaların bu kategorilerdeki oranı vb.) göre il hıfzıssıhha kurullarınca belirlenmesi gerektiği kaydedilen genelgede, bu konuda alınacak yeni tedbirlere yer verildi.

Bu doğrultuda valilerce, Kovid-19 salgınının illerindeki seyri anlık olarak takip edilerek, hasta ve temaslı kişi, ağır hasta, entübe, vefat sayıları ile 65 yaş ve üzeri hastaların bu kategorilerdeki oranında yaşanan artış trendlerine göre 65 yaş ve üzeri vatandaşların gün içerisinde saat 10.00­-16.00 arasında sokağa çıkabilmelerine, bu saatler dışında sokağa çıkmamalarına dair kısıtlamaya gidilmesi yönünde karar alınacak.

Son dönem gelişmelerine bağlı olarak alınan/alınacak kararlar belirli aralıklarla gözden geçirilerek, belirtilen kriterlerde iyileşme sağlanması durumunda ise kısıtlama aynı usulle kaldırılacak.

HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLACAK MI? 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı 19.30’da sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantı sonrası koronavirüste yeni önlemleri açıkladı. Erdoğan, sokağa çıkma yasağı ile ilgili şunları söyledi;

Hafta sonları tedarik ve üretim zincirleri aksamayacak şekilde saat 10 ve 20 arası dışında sokak kısıtlaması uygulanacak.

65 yaş üstü için uygulanan sokak kısıtlaması 20 yaş altına da teşbih edilecek.

Restoran, berber gibi işletmelerin çalışma süreleri saat 10 ve 20:00 arasında olacak.

Restoran ve kafelerde paket sistemine geçilecek.

Tüm spor müsabakaları seyircisiz oynanmayacak devam edilecek.

Şehirlerdeki sigara içme yasağı sürecek.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir