Vali Hasan Şıldak’ın 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü Mesajı

Vali Hasan Şıldak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

”Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda 18 Aralık 1990 tarihinde Uluslararası Göçmen İşçiler ve Ailelerinin Haklarını Koruma Konvansiyonu  imzalanmış ve 18 Aralık, Birleşmiş Milletler tarafından 2000 yılında resmi olarak Uluslararası Göçmenler Günü olarak kabul edilmiştir.

Dünyanın en önemli göç noktalarından biri üzerinde yer alan ülkemiz ve coğrafyamız çok büyük göç süreçlerine tanıklık ve ev sahipliği yapmıştır. Son yıllarda bir yandan artan ekonomik gücümüz ve istikrarımız bir çekim unsuru oluştururken, diğer yandan yer aldığımız coğrafi bölgede devam eden siyasi istikrarsızlıklar, ülkemize yönelik göçü teşvik eden bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.

18 Aralık Göçmenler günü, dünya çapında göçmenler ve yerinden edilmiş insanların yaşamları ve sorunları konusunda bir farkındalık oluşturmayı hedeflemektedir. Ülkemiz yüzlerce yıllık göç yönetimi tecrübesiyle bu meseleyi doğru şekilde yönetmeye yetecek düzeyde olup, göç yönetimini insani değerler ölçüsünde ve tüm imkânlarıyla sürdürmeye devam etmektedir.

İlimizde de özellikle komşu ülkelerden ve gönül coğrafyamızdan can güvenliği vb. nedenlerle vatanlarını terk etmek zorunda kalan kardeşlerimiz huzur ve sükûn içerisinde misafir edilmektedir. Halkımızın bu misafirlerimize gösterdiği anlayış, tarihsel misafirperverliğimizin ve insani duygularımızın en güzel örneğidir. Unutulmamalıdır ki insanın vatanından edilmesi kadar büyük bir acı yoktur.

Bu vesile ile barış ve huzurun hakim olduğu, savaş, terör ve zulmün son bulduğu, herkesin kendi yurdunda hür ve bağımsız yaşadığı bir dünya temennisi ile  vatanlarından  çeşitli sebeplerle başka ülkelere göç etmek zorunda kalmış göçmenler ve ilimizde yaşayan misafirlerimizin 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü’nü kutluyor, sağlık ve esenlikler diliyorum” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir